ایران, سکه روز

۳ فروردین ، ۲۳ مارس

معرفي خسروانوشيروان به عنوان وليعهد ايران و نيز کاهش مالياتها و اصلاحات کشاورزي

قباد شاه ساساني ایران ۲۳ مارس سال ۵۱۹ ميلادي، در نيمه ايام نوروزی، سومين پسر خود، “خسروانوشيروان” را شاه بعدي ايران (وليعهد) اعلام داشت. قباد سه پسر داشت که يکي از آنان به نام “کاووس” در همين مراسم به سمت فرماندار تبرستان (مازندران) منصوب شد. پسر ديگر قباد “زم Zam” نام داشت که يکي از چشمانش نابينا بود.

قباد در مراسم معرفي خسروانوشيروان به عنوان شاه آتي ايران گفت که اين انتخاب نتيجه چند سال بررسي و تجربه او بوده و به درستي اين انتخاب اعتماد دارد. قباد که سالها درگير جنگ با هون ها بود، از آنجا که تحت تاثير افکار مزدک (که از او به عنوان بنيادگذار سوسياليسم در جهان نام برده مي شود) قرار داشت در سال ۵۱۵ ميلادي و در مراسم نوروز، تصميم خود به کاهش شديد ماليات کشاورزان و مردم کم – درآمد و برنامه اصلاحات کشاورزي و افزايش سهم کشاورزان از محصول و نيز برنامه هاي عمراني ديگر از جمله ساحتن چند سد را اعلام داشته بود.

سکه ی ولیعهدی خسرو اول (انوشیروان) در زمان پادشاهی قباد (فقط جهت نمایش)

منبع این تصویر:grifterrec.com

آخرين مسافرت شاه – بازگشت به مصر

۲۳ مارس ۱۹۸۰ و در ايام نوروز، شاه پس از ۱۵ ماه در به دري به مصر بازگشت و چند ماه بعد در همين کشور درگذشت و همانجا مدفون شد. وي پس از ترک ايران در دي ماه ۱۳۵۷ به مصر و از آنجا به مراکش، مکزيک، آمريکا و پاناما رفته بود و همه جا در سايه ترس از “ترور شدن و يا دستگيري و تحويل جمهوري اسلامي شدن” بسر برده بود. محمدرضاشاه پهلوي که از سال ۱۹۷۳ به بيماري سرطان مبتلا بود بالاخره به انور سادات اعتماد کرده و به مصر رفته بود. نخستين سفر وي به مصر براي ازدواج با فوزيه خواهر پادشاه وقت مصر صورت گرفته بود.

شاه قبلا هم در نيويورک تحت عمل جراحي قرار گرفته بود. به سبب پذيرفته شدن او در آمريکا بود که در تهران، سفارت آمريکا تصرف و کارکنان آن به گروگان گرفته شدند و بسياري از آنان ۴۴۴ روز در گروگان بودند.

نخستین راهپیمایی در فضا

هجدهم مارس ۱۹۶۵ الكسي لئونوف Alexsie Leonov فضانورد روس كه با سفينه وسخود ـ ۲ Voskhod-2 در مدار زمين به گرد اين سياره در حركت بود از اين سفينه خارج و به مدت ۱۲ دقيقه در فضا راهپيمايي كرد. وي نخستين انساني بوده است كه در فضا قدم زده است. اين كار در آن زمان جرات و جسارت زياد لازم داشت. لئوف قبلا خلبان جنگنده ميگ بود.

سکه ی یادبود لئونوف (جهت خرید بر روی تصویر کلیک نمایید)

3.1-2

روزی که مغولان «کراکو» لهستان را بسان شهرهای خراسان ویران ساختند

هجدهم مارس ۱۲۴۱ مغولان كراكو (Krakow) دومين شهر لهستان امروز (از لحاظ جمعيت) را ويران ساختند درست به همان صورت كه شهرهاي خراسان را قتل عام و ويران كرده بودند. كراكو كه در آن زمان عمدتا آلماني نشين بود و در جنوب لهستان امروز واقع شده است دو بار ديگر، در سالهاي ۱۲۵۹ و ۱۲۸۷، مورد حمله مغولان قرار گرفت و آسيب شديد ديد. اين حملات از سوي شاخه اي از مغولان صورت گرفت كه قبلا قسمت هايي از روسيه امروزرا تصرف كرده و از آنجا تعرض به اروپاي مركزي آغاز كرده بودند. تعرض مغولان به ایران و روسیه کنونی در سال ۱۲۱۹ میلادی آغاز شده بود.

۱۱۶۹: «شير کوه» ژنرال و وزير «کرد» دولت مصر و عموي صلاح الدين ايوبي درگذشت که بعدا صلاح الدين جاي اورا گرفت و با صليبيون وارد جنگ شد.

۱۸۰۸: ناپلئون بناپارت برادر خود «ژوزف» را پادشاه اسپانيا کرد!.

۱۸۶۸: دانشگاه کاليفرنيا در «برکلي ـ در آن زمان شهر اوکلند» آغاز بکار کرد که اينک داراي شعب متعدد است. برکلي، شهر روشنفکري آمريکا ديوار به ديوار شهر اوکلند است.

۱۹۱۹: موسوليني در ميلان جنبش «فاشيست» ايتاليا را تاسيس کرد که بعدا به صورت يک حزب ناسيوناليست درآمد.

۱۹۱۹: حزب کمونيست Perserikatan هند ( PKI) تاسيس شد.

۱۹۳۴: کنگره آمريکا پذيرفت که از سال ۱۹۴۵ (۱۱ سال بعد) به فيليپين استقلال داده شود. آمريکا در آستانه قرن ۲۰ ، و در جريان جنگ با اسپانيا و پيروزي در اين جنگ، فيليپين را تصرف کرده بود و اداره مي کرد. مجمع الجزاير فيليپين که نام پادشاه وقت اسپانيا بر آن نهاده شده است قرنها مستعمره اسپانيا بود. جمعيت فيليپين در سال ۲۰۰۶ به نود ميليون نفر رسيده بود.

دو نمونه از سکه های فیلیپین (جهت خرید بر روی تصویر کلیک نمایید)

3.1-3

3.1-8

۱۹۴۰: جنبش مسلمانان همه هند خواهان ايجاد يک کشور مستقل براي مسلمانان اين شبه قاره شد. اين کشور هفت سال بعد، و تنها بر پايه تفاوت دين به نام پاکستان و در دو طرف هند به وجود آمد که در سال ۱۹۷۱، قسمت شرقي درپي يک جنگ خونين و با کمک دولت هند به نام بنگلادش استقلال يافت و جمهوري پاکستان منحصر به بخش غربي آن شد.

۱۹۴۵: جزيره اوکيناواي ژاپن زير آتش ۱۵۰۰ ناو آمريکايي قرار گرفت که چنين آتشي در طول جنگ جهاني دوم بيسابقه بود.

۱۹۵۶: پاکستان از اين روز در چارچوب جامعه مشترک المنافع ” جمهوري اسلامي پاکستان ” شد که يک روز ملي اين کشور بشمار مي رود.

یک نمونه از سکه های کشور پاکستان (جهت خرید بر روی تصویر کلیک نمایید)

3.1-5

مشتریان عزیز برای ملاحظه کردن سایر سکه های کشور پاکستان می توانید به بخش سکه های آسیا مراجعه نمایید.

۱۹۵۶: سودان که مستعمره انگلستان بود از اين روز استقلال يافت.

دو نمونه از سکه های سودان (برای خرید بر روی تصویر کلیک نمایید)

3.1-7

پ3.1-6

منبع مطالب: : www.iranianshistoryonthisday.com به تالیف “نوشيروان کيهاني زاده”

۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *